Co je to yerba maté?

03.10. 2013 • Yerba Maté 4166x

Yerba maté, nápoj Bohů, za nějž lidstvo může poděkovat pradávné pohostinnosti indiánských kmenů, jež žijí v hlubokých tropických pralesích. Jinak synonymum čaje a kávy pocházející z Latinské Ameriky, který mimo to, že stimuluje tělo, má velkou škálu vlivů na naše zdraví a celkově na lidský organismus. Tento mok konzumují hvězdy Hollywoodu, které si co nejrychleji žádají shodit pár kilogramů, ovšem například jej za svůj životabudič považoval sám Charles Darwin. Yerba maté, tradiční nápoj z bylin, jehož původ je v Jižní Americe, zahrnuje zkrátka specialitu se spoustou podob. Jestliže byste rádi našli zdravý způsob, kterak své tělo nabýt chybějící energií a nejrůznějšími vitamíny, pak yerba maté představuje pro vás tu nejlepší možnou volbu!

Z legendy známe, že Bohové věnovali lidu maté jako velké poděkování za to, že je zachránili před jaguárem a ochotně přijali ve svém obydlí. Ačkoliv se opravdu maté začalo ve větším měřítku vyrábět teprve na počátku 20. století, v indiánských kulturách sahaly zkušenosti s jeho společenským a také obřadním používáním již do dávné minulosti.

Zásluhou intenzivní schopnosti dodávat našemu organismu potřebnou energii, bystřit všechny smysly a konečně i zahnat hlad, znamenalo maté de facto vždycky velmi účinný styl, jakým indiánské kmeny přečkávaly nepříznivé časy, kdy nebylo dostatek potravy, a tudíž trpěly hlady.

Evropané tyto prospěšné efekty yerby maté poznali až koncem 16. století společně s prvními objevitelskými výpravami k jihoamerickým břehům. Zde, více ve vnitrozemí, Indiáni své hosty vítají pořád tradičně, nabízí jim totiž zrovna šálek maté, což tu vždy je symbolem přátelství. Zájem o maté se stal již před relativní dobou opravdu fenoménem na celém světě. Je pozoruhodné, že kromě zemí Latinské Ameriky existuje ta suverénně největší poptávka po tomto nápoji v Sýrii. Téměř veškerá výroba ovšem stále pochází z oblastí, na kterých se kultivace maté objevila poprvé. Prakticky se k nim přidala pouze Brazílie, jež patří v dnešní době mezi ty vůbec největší producenty yerby maté.

Ta se ve všech svých formách pyšní spoustou interesantních kladných účinků na naše zdraví. Jedná se o výborný zdroj mnoha minerálů a vitamínů, především A, B či C. Dále obsahuje antioxidanty, jež tělo pročišťují. Popíjení maté se stále častěji porovnává s pozitivními prvky při konzumaci zeleného čaje. Provedené výzkumy dokazují, že maté dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi. Proto se maté považuje za skvělého pomocníka v prevenci srdečních chorob.

Ale co hlavně. Podle staletých zkušeností indiánského kmene jménem Guaraní, avšak nejen jeho, umí maté velmi efektivně zabránit tomu, abychom měli hlad. Z toho důvodu se dá maté uplatnit rovněž při boji s nadváhou. Ty hlavní důvody, proč je maté již po několik generací považováno právem za ten nejpopulárnější nápoj v Uruguay, Paraguay, či Argentině, ovšem jsou malinko jiné. Nálev přichystaný z lístků a stonků cesminy paraguayské totiž zvládne zahnat únavu, stimulovat výkonnost lidského organismu a konečně se tu jedná o běžný způsob, jak si skutečně užít posezení s přáteli i těch pro vás zatím neznámých.

V dnešní době tento lahodný nápoj pohodlně zakoupíte v nálevových sáčcích, díky nimž maté přichystáte podobně lehce jako čaj anebo kávu. Klasicky se ale popíjí z charakteristické nádobky nazývané kalabasa. Ta se už tradičně zhotovuje z vydlabané dýně. Poté se do ní vloží jakési speciální brčko, tomu se říká bombilla, a pak kalabasa koluje totožným způsobem jako v minulosti například dýmka míru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články