Jaké má rooibos účinky?

01.01. 2013 • Rooibos 3839x

Roiboos má v horských částech severním směrem od Kapského Města, kde se tento bylinný čaj začal pěstovat, odjakživa přezdívku horský čaj. I když přistěhovalci z Holandska tu po vzoru zdejších lidí poprvé okusili šálek roiboosu jednoduše z toho důvodu, že připomínal čaj. Co se týče starousedlíků, znamenal roiboos vždy něco důležitějšího. Pro domorodce se totiž mok připravoval z keře aspalathus linearit vždy zejména tradiční části lidového léčitelství. A celá řada velkých studií ve 20. století opravdu souhlasí s tím, že pravidelná konzumace roiboosu úspěšně pomáhá třeba při bolestech hlavy, nespavosti či dokonce kožních potížích anebo alergiích.

Velikou předností roiboosu v porovnání s čajem je čirý fakt, že v něm nenaleznete kofein. Šálek roiboosu stejně jako třeba zeleného čaje také obsahuje určité množství antioxidantů. Pokud se během dne cítíte vyčerpaně, umí vás dokonale povzbudit k další práci. Zrovna celková absence kofeinu představuje jednu z mnoha příčin, proč se tento nápoj po celém světě těší neustále silnější popularitě.

Roiboos vypadá, i má chuť poměrně podobnou běžnému čaji, a přirozeně znamená skvělou možnost čaje pro ty úplně nejmenší. Vědci totiž celkem v nedávné době přišli na to, že roiboos dokonce rovnou disponuje některými účinky, zásluhou nimž je mimořádně prospěšný zrovna pro děti a také i miminka. Troška roiboosu, jež se dá do mléka, pomáhá proti kolice, a co víc, vlastní nálev působí protizánětlivě a díky jeho šetrnosti jej bez starostí můžeme klidně použít na pokožku dítěte.

Samozřejmě že tento nápoj neprospívá pouze dětem. Většina těch, kteří tento lahodný mok popíjejí v pravidelných dávkách hovoří o poklesu častých bolestí hlavy, rovněž lépe spí, protože je již netrápí nepříjemná nespavost. Z obecného hlediska pomáhá všem, na něž si brousí zuby nejrůznější civilizační choroby. Možné nebezpečí infarktu, avšak i problémy s revmatismem, vysoký krevní tlak, či i psychické vyčerpání organismu zapříčiněného přemírou stresu. To jsme vyjmenovali jen zlomek potíží, které můžete vyřešit, když se rozhodnete pít pravidelně roiboos.

A protože v roiboosu skutečně nenaleznete ani stopu po kofeinu, nemusíte si počítat, kolik šálků denně vypijete. Jestliže jste si jej zamilovali, záleží tedy pouze a jedině na vás, zda si za ten den dáte třeba až 6 hrníčků, svému tělu a zdraví tím vůbec neublížíte, naopak prospějete.

Pravidelná konzumace roiboosu má pochopitelně svůj význam také proto, že obsahuje pro lidský organismus spoustu blahodárných látek. Zejména však vitamín 4, ale mimo to i celou škálu minerálních látek. Patří sem vápník, železo, zinek či draslík. Díky tomuto nezvyklému složení dále mimo jiné roiboos zabraňuje nejrůznějšímu hromadění škodlivin v našem těle, celkově pomáhá organismus pročistit a v neposlední řadě posiluje naši imunitu.

Samostatnou kapitolu tvoří léčebný potenciál roiboosu v boji s kožními chorobami. Máme-li být konkrétní, jedná se hlavně o akné či nejrůznější ekzémy. Roiboos se dá pít, tedy používat vnitřně, a pak také zevně, a sice potírat rovnou zasažené partie, což samozřejmě také vřele doporučujeme.

Závěrem bychom ještě rádi doplnili, že v několika posledních letech se roiboos častěji skloňuje i v souvislosti s hubnutím. Jedná se totiž o velmi rozšířený doplněk stravy, který má tu moc, udržet optimální fyzickou hmotnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články