Je zdravější rooibos nebo zelený čaj?

04.01. 2013 • Rooibos 3142x

V jižní Africe  se roiboos ještě do nedávné doby bral zejména za cenově dostupnější verzi běžného čaje. Tradiční kultury, kde keř přirozeným způsobem rostl, si vůbec nedokázaly představit, že by se jejich lidové léčitelství molo obejít bez pomoci roibooského nálevu. Ovšem když byste žili před sto lety a na roiboos se zeptali kteréhokoliv obyvatele Kapského Města, jeho odpověď by nejspíš byla taková, že si moc dobře vybavuje chvíle, jak mu jej rodiče s láskou připravovali již od jeho útlého dětství hezky s mlékem, a že ho pije a chutná mu i dnes. Pití tohoto nápoje v první řadě jako moku, který umí zocelit lidský organismus, je tedy relativně novou skutečností. Roiboos se velmi často srovnává s rozšířenějším zeleným čajem. Oba tyto nápoje dokáží vzkřísit klesající pozornost unaveného jedince, a mimo to je v nich obsažena i vysoká koncentrace antioxidantů.

Mezi tu nejčastější pokládanou otázku těch, kteří by rádi v roiboosu nalezli sílu pro jejich lepší fyzické i psychické zdraví, patří, zda je pro naše tělo vhodnější konzumace roiboosu či zeleného čaje. Přece oba jsou mnohem zdravější než káva, a zároveň člověka dokáží podobným způsobem povzbudit. Obojí nám napomáhá při snížení tělesné hmotnosti, a v neposlední řadě oba obsahují v dnešní době tolik zmiňované antioxidanty. Navíc dochází k postupnému rozšíření roiboosu zeleného, jež zelený čaj připomíná jak vzhledem, tak i vlastní chutí.

Jak už to tedy většinou bývá, ani v tomhle případě není možné na tuhle otázku jednoznačně odpovědět. Ale přece jen. Ta nejlepší odpověď zní, abyste pili oba dva tyto typy, tedy jak zelený čaj tak i roiboos.

Ten největší problém totiž spočívá v tom, že v porovnání s čajem zeleným neexistuje o roiboosu takové množství podrobných vědeckých studií, díky nimž bychom mohli pronést nezpochybnitelné posouzení. Přece jen se zelený čaj na celém světě popíjí přibližně pět tisíc let, kdežto roiboos se stal populárnějším až v 18. století.

Ovšem je pravda, že velkou výhodou roiboosu ve srovnání se zeleným čajem je fakt, že roiboos de facto neobsahuje stopy po kofeinu. Zásluhou toho můžete šálky s tímto mokem konzumovat klidně i celý den, a zároveň se vůbec nemusíte bát, jestli je vámi vypité množství pro tělo přijatelné.

Co se týká antioxidantů, celá věc je ještě komplikovanější. Samotné antioxidanty fungují jako přírodní látky, jež účinně bojují se spoustou nemocí pojících se k buněčnému stárnutí, až už se jedná o rakovinu, choroby srdce či Alzheimerova onemocnění.

Opravdu se potvrdilo, třeba z výzkumu, který zveřejnilo americké ministerstvo zemědělství, že jak zelený čaj tak i roiboos doopravdy ve vysokém měřítku obsahují antioxidanty, i když na každý pád trochu odlišného typu, a již z těchto důvodů je velice prospěšné, abychom jejich pití zařadili do našeho stravování a výživy. 

U roiboosu se jedná o látky aspalatin a notofagin, jež účinně pomáhají zvládat svalové záněty. To ocení především osoby mající potíže se srdcem a vůbec obecně s celou oběhovou soustavou. V zeleném čaji se zase nachází vysoká koncentrace katechinu, u kterého se doložilo, že umí efektivně potlačit další buněčnou opětovnou tvorbu rakoviny, a hlavně celkově přispívá k tomu, aby došlo k vymření rakovinného bujení.

Pakliže se zaměříme na absolutní čísla, vyjde nám, že mírně převažují obsahy, jež byly naměřené u zeleného čaje. Dle standardní škály ORAC obsahuje zelený čaj 1250 jednotek, v případě roiboosu se číslo pohybuje v rozmezí 725 až 1100. Společně s těmito údaji je zapotřebí dodat, že lékaři doporučují, aby denní přísun antioxidantů byl kolem 5000 ORAC. Z toho důvodu již prakticky záleží na vás, zda budete chtít této normy docílit konzumací zeleného čaje, či naopak pomocí roiboosu, popřípadě obou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články