Mýty a legendy o yerba maté

09.06. 2013 • Yerba Maté 3530x

Celosvětově známé časopisy a deníky, jež píší ve svých rubrikách o životním stylu, se během několika posledních let celkem často zmiňovaly i o světových celebritách, které si velmi oblíbily popíjení yerby maté. Ať už se jedná o zpěvačku Madonnu anebo Hillary Clinton, následníky britského trůnu či Mobyho. Historikové to navíc doplnili o informace, že tento tradiční lahodný nápoj pocházející z Jižní Ameriky, konzumoval v době svého života třeba sám Charles Darwin anebo Che Gueavara. Z jakého místa se intenzita a blahodárné vlivy pravidelného popíjení maté vzaly, již zásluhou novodobé medicíny víme. Ovšem odkud vzešla samotná yerba maté, to je zatím záhadou. Povíme vám tedy indiánskou legendu, abyste byli v obraze i vy.

V mytologii indiánského kmene Guaraní pokládají měsíc za ženskou postavu. Bohyni jménem Yari. Jednoho večera se tato Yari opět dívala na hluboké lesy, které pokrývají oblast, kde spolu spokojeně žil tento indiánský kmen. Každý den toužila jít tudy sama na procházku, aby se pokochala krásnou přírodou. Z toho důvodu k sobě nechala zavolat další Bohyni jménem Arai. Ta ve své původní podobě představuje růžový mráček soumraku. Obě se rozhodly, že následujícího rána spolu konečně vyrazí.

Další den se tedy již od samého rozbřesku skutečně procházely po velmi hustém tropickém pralese a zhluboka dýchaly místní čistý vzduch. Protože nechtěly nikoho zbytečně polekat, vzaly na sebe pro každý případ podobu dvou nádherných slečen. Za nedlouho ale byly z té dlouhé vycházky unavené. Když tedy v dáli před sebou spatřily malé stavení, neváhaly a vydaly se k němu, aby se tu na chvíli posadily a odpočinuly si.

Z nenadání však uslyšely strašný řev jaguára, který se dlouhatánským skokem chystal obě Bohyně napadnou. Na poslední možnou chvíli jej naštěstí zarazil šíp, jež vystřelil kousek od toho místa stojící starý apač kmene Guaraní. Tenhle Indián bydlel zároveň i v tom obydlí, do kterého směřovaly obě ženy.

Indián je pochopitelně pozval k sobě. Žil tu se svou manželkou a dcerou. Nabídl ženám veškerou pohostinnost, jež tento kmen tradičně svým hostům poskytuje. Následujícího dne se Bohyně se svými hostiteli rozloučily. Starý Indián je ještě gentlemansky šel kousek cesty vyprovodit. Vyprávěl jim, proč se vlastně straní ostatních obyvatel kmene. Jakmile totiž jedna z jeho dcer vyrostla, začal pociťovat nepříjemné stavy strachu a úzkosti, jež úplně zastřely jeho mysl. Z toho důvodu se tedy odstěhoval sem do lesa, aby opět nalezl vnitřní stabilitu a potřebný klid.

Dalšího dne se obě Bohyně vrátily zpět na nebesa, a tentokrát už ve své vlastní podobě přemýšlely nad tím, jakým způsobem by se mohly starci za všechno, co pro ně vykonal, odvděčit. Nakonec přišly na jisté řešení, které bylo užitečné pro celý kmen Guaraní a i všemu lidu. V noci, když muž se svou rodinou spali, sestoupila Yari z nebe až na práh jeho obydlí. Zde do země zasadila semena maté. Rodině se poté znovu zjevila jako krásná dívka a oznámila jim, že jako velké poděkování za pohostinnost daruje jim a celému lidstvu maté, jež znamená symbol přátelství, a přináší užitek každému z nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články