Nejznámější značky výrobců maté

01.01. 2013 • Yerba Maté 2001x

Naprostá většina yerby maté, s níž se lze na trhu seznámit, dodnes má svůj původ v pravlasti této bylinné rostliny. Území mezi řekou Paraguay, kterou naleznete na západě, a vodstvem Atlantského oceánu ležící naopak na východě vytyčuje nejen prostor, na kterém se maté přirozeně vyskytuje, ale zároveň i představuje nejvýznamnější části její dnešní výroby. Taková Argentina, Brazílie či Paraguay společně neznamenají pouhé hlavní světové producenty tohoto životu prospěšného moku, také v současné době se jedná o státy, kde se maté pije nejvíce. Možným konkurentem v tomhle ohledu se dá považovat maximálně Sýrie, jež se celkem překvapivě stala tím největším světovým dovozcem yerby maté. Jestliže vás tedy zajímají ti celosvětově proslulí výrobci maté, pak jistě tušíte, že budeme hovořit právě o těch z Jižní Ameriky.

Ve všech třech výše zmíněných zemích Latinské Ameriky tvoří pití yerby maté zcela běžný každodenní rituál. V našich končinách se to dá přirovnat třeba ke konzumaci čaje a kávy. Z toho důvodu tam objevíte nespočet prověřených producentů, za kterými stojí mnohaleté zkušenosti s tradiční výrobou tohoto výborného nápoje. Vzhledem k tomu, že jich je opravdu hodně, vybrali jsme z nich pro vás pouhou hrstku těch skutečně klasických značek. V následujícím textu tedy rozhodně není úplný seznam těch nejdůležitějších výrobců maté. Spíše to má být pro vás jakási inspirace k jejich eventuálnímu dalšímu zkoumání.

TARAGUI

Yerba maté, jež se do našich obchodů dostala pod hlavičkou tradičního producenta Taragui, znamená skutečný národní klenot mezi nápoji maté. Za nedlouho tato společnost, ve které se v balírně poprvé odměřil a do celého světa poslal první kilogram yerby maté, oslaví 100 leté výročí.

Na maté Taragui totiž ve spížích argentinských rodin natrefíte už od roku 1924. Zároveň se dodnes jedná o tu vůbec nejprodávanější značku v celé Argentině. To bezpochyby samo o sobě dokazuje, že máto co do činění s opravdovou rukou kvality. A pakliže byste rádi ochutnali to nejlahodnější maté přímo z Las Marias, pak vám Taragui rozhodně doporučujeme vyzkoušet.

CACHAMATE

Cachamate se řadí mezi tu vůbec nejrozšířenější značku yerby maté v celé Argentině. Zde tedy pochopitelně najdete i její původ. Jestliže si přejete okusit nějakou řadu maté zrovna z výroby tohoto producenta, vždy máte jistotu, že ji získáte ke skladů firmy Cachamai. Ta se již přes 50 let stará o dovoz tohoto nápoje té nejvyšší kvality, a to rovnou z oblastí, odkud  původně pochází. Ať už si vyberete půl kilové anebo kilové balení yerba maté Cachamate, tak vás čeká příjemné povzbuzení a uvolnění, které v sobě kalabasa plná čerstvého maté přinese.

ROSAMONTE

Dle slov spousty důležitých celosvětově uznávaných distributorů se značka Rosamonte těší neustálé popularitě především díky tomu, že disponuje mimořádnou silou a má kouřovou vůni. Právě zásluhou těchto vlastností je maté téhle značky na trhu už skoro 80 let. Rosamonte maté se pyšní rodinnou tradicí, jež se datuje už od roku 1936. To v Argentině syn ukrajinských imigrantů založil svou první maličkou továrnu. V té době se v této pravlasti maté Ukrajinci zabydlovali ve větší míře. Třicet let poté továrna pořád prosperovala, avšak již pod označením Rosamonte. Stále měla pochopitelně výbornou pověst. Ostatně ta tomuto místu zůstala dodnes

CRUZ DE MALTA

Pakliže byste raději okusili yerbu maté, která má jemnější chuť a její cena není příliš vysoká, pak vám vřele doporučujeme třeba velice oblíbenou značku Cruz de Malta rovněž z Argentiny. Jedná se o maté, jež obyčejně velmi snadno seženete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články