Objevte kouzlo čerstvé zelené kávy

05.11. 2014 • O čajích 3578x

Zelený čaj zná asi každý. V poslední době si můžete také koupit zelenou kávu. Zelená káva se v poslední době objevuje stále častěji. Co to ale vlastně je? Jaké účinky můžeme od této kávy očekávat? To vše a ještě mnohem víc se již za chvíli dozvíte.

Obecně o kávě

Obecně káva patří mezi jeden z nejoblíbenějších nápojů na celém světě. V některých zemích je pití kávy dokonce i rituálem. Jinde je to symbol odpočinku a relaxace. V České republice je káva poměrně hodně rozšířená. Velké množství kaváren s nejrůznějšími druhy kávy na vás číhají na každém rohu.

Kávu je možné si připravit z plodů kávovníku. Nejčastěji se pije v horké podobě, ale ani ledová káva, v horkých dnech není výjimkou. Káva se připravuje z namletých opražených semen kávovníku.

Silná chuť kávy samozřejmě nemusí chutnat každému. Obsahuje kofein, čehož se hojně využívá. Káva se nejčastěji pije ráno, na nastartování dne, nebo odpoledne po náročném pracovním dnu. Kofein dovede povzbudit organismus a příznivé účinky na srdeční činnost.

Kávu je možné si připravit hned z několika druhů kávovníku. Rozdíl je znát na kvalitě kávy. Liší se také druhem pražení, ale i jinými aspekty. Komu nechutná klasická turecká káva, může si vybrat z mnoha dalších variací, jako je instatní káva, mokka press, tradiční espresso, nebo třeba filtrovanou kávu.

O kávovníku

Jak již bylo řečeno, na rostlině, která nese název kávovník, rostou semena, ze kterých se připravuje káva. Je to pozoruhodné, ale jedná se o ovoce. Plody během sklizně mají červenou až červenofialovou barvu. Uvnitř plodu jsou dvě, proti sobě položená, semena, která nazýváme kávová zrna.

Botanicky rostlinu řadíme do čeledi mořenovitých a najdeme ji prakticky ve všech koutech světa. Kávovník má podobu stromu, anebo keře. Kávovník se nejčastěji pěstuje na plantážích. Původní domovinou kávovníku je Etiopie. Odtud se dostal do Arábie. A právě Arábie je považována za kolébku kávy. V současné době je kávovník rozšířen po téměř celém světě.

Kvalita kávy je rozlišná. Ale ta nejkvalitnější káva pochází z kávovníků, jako je Arabský kávovník, Robusta a Coffea liberica. Nejvíce se spotřebuje káva robota a arabika

Co je zelená káva

Zelená káva, jak již název napovídá, je káva, která neprošla procesem pražení. Právě díky tomu jsou v kávě uchovány látky, které se jinak pražením ztratí. Pokud se káva praží, tak se mění chemické, ale i fyzikální vlastnosti kávových zrn. Zelená káva má specifickou chuť, která je odlišná od klasické chuti káva. Navíce tato zelená káva obsahuje větší množství kofeinu. Pražení je hned několik druhů, a to světlé, střední a tmavé.

Zelenou kávu můžete zakoupit v podobě sypkého prášku, který je určený pro přípravu nápoje. Můžete si pořídit zelenou kávu s různými příchutěmi a je poměrně snadno dostupná. Kromě prášku můžete pořídit zelenou kávu i v podobě kapslí.

Zelená káva je teda velmi bohatá na kofein. Kromě něho obsahuje také chlorogenovou kyselinu. Jedná se o antioxidant, který se spolu s kofeinem, podílí na metabolismu cukrů. Z některých zdrojů j možné se dozvědět, že kyselina chlorogenová snižuje riziko vzniku cukrovky. Potvrzeno ovšem je to, že má blahodárné účinky na oběhovou soustavu.

Zázračné hubnutí nebo podvod

Zelená káva se stává stále více rozšířenou a běžně dostupnou. Určitě jste zaslechli spojení zelené kávy a procesu hubnutí. Mezi odborníky tradují ovšem protichůdné názory. Na internetu jsou k vidění nejrůznější obrázky, které ukazují, jak lidé téměř zázračně zhubli právě díky zelené kávě. Kromě těchto zázraků naleznete také spoustu diskuzí, kde si zase lidé stěžují, že jim zelená káva v hubnutí vůbec nepomohla.

Kterým tvrzením máme teda skutečně věřit? Je pravda, že zelená káva v sobě obsahuje látky, které napomáhají k redukci váhy. Vědci ovšem upozorňující lidi na to, že účinky nejsou tak velké, jak je obvykle publikováno. Zelená káva v žádném případě sama o sobě k hubnutí nevede. Vždy je nutné ji kombinovat s pohybem a změnou životního stylu.

Nikdo si přeci nemůže myslet, že by pouhé pití kávy vedlo k tomu, že kilogramy z těla samy zmizí. Změna životního stylu, správný, ale hlavně zdravý jídelníček a dostatek pohybu je tou správnou cestou k redukci váhy. Velkou roli v hubnutí hraje i genetická dispozice. Dále jsou zde některé léky, které mohou hubnutí bojkotovat.

Zelená káva se dá využít pouze jako doplněk k hubnutí. V každém případě je nutné dodržovat správné dávkování a v žádném případě dávky nezvyšovat nad rámec doporučení. V případě, že by člověk nedodržel dávkování, by mohlo dojít k negativním účinkům, a to právě díky velkému obsahu kofeinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'O čajích'
Tipy na jiné články