Vše o yerba maté

02.12. 2013 • Yerba Maté 6127x

Indiánští bohové, ptáci s jejich trávicí soustavou či Jezuité. Všichni tito členové, jak je na první pohled zřejmé, zcela nesourodé společnosti, sehráli veledůležitou roli v historii yerba maté. Nejspíše toho jediného tradičního nápoje pocházejícího z Jižní Ameriky, jež se sice pil stovky let, ale zároveň recept na kultivaci jeho hlavní látky byl skutečně s úplnou platností známý až na počátku 20. století. Dvakrát se sice receptura zjistila, ovšem pokaždé zmizela jako pára nad hrncem společně s jejím objevitelem. Nám nezbývá nic jiného, než pouze doufat, aby k tomu již nikdy v budoucnu nedošlo.

Samotné prvopočátky pití nálevu z lístků cesmíny paraguayské, jež se odnepaměti označuje coby yerba maté, se pojí s obřady i každodenním životem indiánského kmene Guaraní, jehož obyvatelé žili na území nynější Paraguaje. Z dochovaných písemností víme, že Indiáni tohoto polokočovného kmene se stali těmi prvními lidmi, kteří poznali našemu tělu prospěšné účinky yerba maté, a proto ji vehementně hledali v džungli, a stejným způsobem hodovali i vlastní konzumaci. V mytologii kmene Guaraní se yerba již od dávných dob řadí k těm nejmocnějším darům, jež Bohové poslali lidské rase. Z toho důvodu dostal nápoj přezdívku „Nápoj Bohů“

Velice dobře totiž věděli nejen o očišťujících vlivech nálevu, ale i o schopnosti zahnat hlad a dodat lidskému organismu potřebnou energii. Díky těmto faktorům patřila yerba maté k jedinečným pomocníkům hlavně v době strádání.

Mimo to používali dále tyto kmeny maté jako mocnou zbraň při svých rituálech, a nesmíme ani zapomenout na fakt, že maté představovalo výměnné platidlo při jejich kontaktech s ostatními kulturami. A především této skutečnosti můžeme klidně poděkovat za to, že se nakonec maté ocitlo i u nás ve střední Evropě. Právě v období výprav jihoevropských objevitelů do míst Latinské Ameriky poprvé kolonizátoři během stýkání se s Indiány nalezli chuť a blahodárné účinky tohoto výjimečného nápoje.

Další také velice podstatnou etapou v dějinách maté poté znamená působení jezuitského řádu v Paraguay. Zrovna Jezuité jsou prvními, kterým se v polovině 17. století podařilo zjistit tajemství kultivace yerby maté, jež se do těch časů i přes neustále vyšší spotřebu těží z divoce rostoucích rostlin. Do této doby se také datuje i první rozvoj plantáží maté, které se nacházely v oblasti Misiones. Ta je, co se týče výroby yerby maté, nejdůležitější provincií dodnes.

Jezuité rozluštili záhadu vyklíčení semínek maté poté, co provedli celou řadu pokusů, při nichž zkoumali i průchod semene této rostliny skrz trávicí soustavu nejrůznějších ptačích druhů. Bohužel v dnešní době zcela neznáme jejich přesný postup. Po vyhnání tohoto řádu z vlasti totiž společně s nimi zmizela i schopnost kultivovat yerbu maté, a tak rozsáhlé plantáže chvíli na to zanikají. Během 19. století se sice jednomu francouzskému botanikovi podařilo přijít s vlastní myšlenkou na to, jak lze maté pěstovat, ovšem k velké smůle všech se tento botanik ztratil v pralese dřív, než se jeho receptura stihla dále rozšířit. A tajemství tohoto moku zůstalo tedy i nadále skryto. Na konečné rozluštění tohoto taje jsme si museli počkat až přibližně do roku 1900. To se díkybohu přišlo na to, jak se dá maté opět vypěstovat, a tentokrát se o tomto faktu dozvěděli i další generace. Okolo roku 1920 posléze vznikají také první rodinné firmy. Některé z nich dokonce maté pod svým označením dovážejí i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články